Term 3 - The Tell Tale Heart
The Tell-Tale Heart, performed in Roborough Studio 1, June 2010 (photo by Rosie Grindrod)

Term 3

Term Three is seven weeks long and provides a series of opportunities for Drama students to do additional self-directed non-assessed work by producing their own performances, taking part in workshops, getting technical and practical training, working with students on other programmes within the department, taking careers and employability workshops, getting involved with staff research, and watching over 40 brand-new performances. 

This year, we are incorporating themes of the University's Grand Challenges programme in some of these performances.

As well as the non-assessed work, the MA/MFA Theatre Practice students are producing assessed performances, which will be looking for cast and crew.

Towards the end of Term 2, Roborough Studios hosts the T3 Squash when as many directors as possible get together and potential actors sign up for auditions (or even do on-the-spot auditions).

A Facebook group (search T3 Drama Festival) contains audition information and you can also follow #T3Festival on Twitter.

Check back closer to the start of Term 3 for event listings.

Previous Term 3 Events

Wed 18 Jun 2014 at 19:30Hamlet [RS2]Director: Kris Jennings
Thu 12 Jun 2014 at 18:00MA Performance: Sarah Dyke [TS1]
Wed 11 Jun 2014 at 19:30Masks at Midsummer [TS1]Director: Daniel Burnage
Tue 10 Jun 2014 at 14:00 and 15:30 and 17:00 and 19:00 and 20:30Spy Glass [The City Gate]Director: Jasmine Brown
Mon 09 Jun 2014 at 17:00 and 19:00Nymphalis [TS2]
Mon 09 Jun 2014 at 17:00 and 20:00Decade [Kay House]Co-Directors: Tom Myles,Dan Jones
Sun 08 Jun 2014 at 16.30 and 19:30Entertaining Mr Sloane [RS1]Co-Directors: Elizabeth Ryan,Alex Steele
Sun 08 Jun 2014 at 17:30 and 19:30godcat [TS3]Co-Directors: Henry Cox,Dylan Frankland,Gyan Hayre,Eoin McAndrew
Sat 07 Jun 2014 at 14:00 and 19:00RAW Platform [Exeter Northcott Theatre]
Fri 06 Jun 2014 at 16:00 and 18:30Alan's Wife [RS1]Director: Rosie Hall Assistant Dir: Grace Burnett
Thu 05 Jun 2014 at 14:00 and 19:00RAW Platform [Exeter Northcott Theatre]
Wed 04 Jun 2014 at 14:00 and 19:00RAW Platform [Exeter Northcott Theatre]
Tue 03 Jun 2014 at 16:00 and 19:00What It Is [TS2]Director: Pauline Miller
Tue 03 Jun 2014 at 17:00 and 19:30Grim Tales [TS3]Co-Directors: Jake Celecia,Tracy Jeans,Lara Hamilton
Tue 03 Jun 2014 at 18:00 and 20:00A Guide To Being Miserable And Losing The Human Race [RS1]Director: Lucy Kinghorn
Mon 02 Jun 2014 at 16:00 and 18:00Stuff in a Lift [RS1]Director: Kate Fifield
Mon 02 Jun 2014 at 16:30 and 18:30Collarbones [TS3]Co-Directors: Siobhan Grimaud,Nicole Benyon
Sun 01 Jun 2014 at 15:00 and 17:00Death and Doughnuts [TS2]Director: Devon Cairns
Sat 31 May 2014 at 17:00 and 19:00Elegy for a Lady [TS2]Director: George Roman
Sat 31 May 2014 at 17:30 and 19:45God of Carnage [RS1]Co-Directors: Darren Siah,Miranda Stewart
Fri 30 May 2014 at 16:30 and 19:30The Norman Conquests: Round and Round the Garden [TS2]Co-Directors: Jessica Burrage,Jamie Manton
Fri 30 May 2014 at 17:00 and 19:00Yellow Tulips [TS3]Co-Directors: Beth Cowley,Rachael Leeson
Thu 29 May 2014 at 17:00 and 19:30The Dahlinger Brothers Present: The Greatest Show On Earth [TS3]Co-Directors: Joel Smith,Michael Smith,Cam Jones
Wed 28 May 2014 at 17:30 and 19.30The Alpha Effect [TS2]
Wed 28 May 2014 at 16:00 and 19:00Bumps [TS3]Co-Directors: Heather Pasfield,Natalie Bird
Tue 27 May 2014 at 16:00Patchwork Stories: an installation of stories and mending [WH2]Co-Directors: Fiona Macbeth,Megan Alrutz
Tue 27 May 2014 at 17:00 and 18:30Lovesung [RS1]Co-Directors: Jessica Burrage,Joshua Erlick
Mon 26 May 2014 at 12:00 and 14:00Curiouser and Curiouser [Reed Hall]Director: Katy Dash
Mon 26 May 2014 at 20:00Titus Andronicus [The Cellar Door]Director: Kolbrun Sigfusdottir
Sun 25 May 2014 at 13:00Arts On The Move [Poltimore House]
Sat 24 May 2014 at 17:30 and 19:15Playhouse Creatures [TS2]Co-Directors: Helena Berry,Lara Hamilton
Fri 23 May 2014 at 09:30Inclusive Dance Workshop [TS1]
Fri 23 May 2014 at 14:00Theatre Alibi - Nikki Sved [TS3]
Fri 23 May 2014 at 17:00 and 19:15Delusion [TS2]Director: Arran Fear
Thu 22 May 2014 at 17:00 and 19:00Etymology [TS2]Director: Emily Cutler
Thu 22 May 2014 at 18:00 and 18:45 and 19:30 and 20:15The Institutionalised [TS3]Director: Liam Elliston
Tue 20 May 2014 at 16:00 and 19:00Lets Call the Whole Thing Off: Much Ado About Nothing [RS2]Director: Melissa Barrett
Tue 20 May 2014 at 16:30 and 19:00In Bed With The Bennets [TS3]Director: Amy Collins
Fri 16 May 2014 at 16:45 and 18:00A Little Mans Holiday [TS3]Director: Katy Dash
Fri 16 May 2014 at 16:30 and 19:30The Norman Conquests: Living Together [TS2]Co-Directors: Jessica Burrage,Jamie Manton
Thu 15 May 2014 at 17:00 and 18:30Project Exigo [TS2]Co-Directors: Katie Beard,Naomi Turner,Devon Cairns,Lucy Green,Josh Erlick,Liam Johnston,Jessica Burrage,David Nation
Wed 14 May 2014 at 16:00 and 18:00 and 19:45At Home With Arnold and Helen [TS3]Co-Directors: Henry Fewster,Ryan Whittle
Sat 10 May 2014 at 14:00Wings in the Way [TS2]Co-Directors: Emma-Rose Payne,Victoria Fullick
Fri 02 May 2014 at 16:30 and 19:30The Norman Conquests: Table Manners [TS2]Co-Directors: Jessica Burrage,Jamie Manton
Thu 01 May 2014 at 15:00Drama School Workshop - Aileen Gonsalves (Arts Educational) [TS2]
Wed 30 Apr 2014 at 16:00T3 FOH Training Workshop [TS4]
Tue 29 Apr 2014 at 16:00T3 Tech Training Workshop [TS3]
Fri 14 Jun 2013 at 14:00 and 17:00Medea Material Manhattan Medea [RS3]Director: Effrosyni Mastrokalou
Tue 11 Jun 2013 at 16:30 and 18:00Because [TS3]Director: Francesca Granger
Sun 09 Jun 2013 at 13:30 and 16:00Caucasian Chalk Circle [Poltimore House]Co-Directors: William Beynon,Joanna Ward
Sat 08 Jun 2013 at 17:30 and 19:30The Most Detestable Tragedy of Lavinia Andronicus [RS2]Director: Laura Baggs
Sat 08 Jun 2013 at 16:30 and 18:30Wall Paper [TS2]Director: Tash Fardell
Fri 07 Jun 2013 at 15:30 and 17:30Kill the Beast [TS3]Co-Directors: Georgia Posner, Lucy Hirst
Thu 06 Jun 2013 at 17:00 and 19:00The Importance of Being British [RS2]Co-Directors: Lucy Kinghorn, Gabby Freeman
Thu 06 Jun 2013 at 16:00 and 18:00A Magician's Farewell [TS2]Director: Joanna Tew and Harriet Brown
Thu 06 Jun 2013 at 15:00When Thou Art King [Victoria Inn, The]
Wed 05 Jun 2013 at 17:15 and 19:15Inside [TS2]Director: Katie Beard
Tue 04 Jun 2013 at 17:00 and 20:00Robotic [RS2]Director: Stuart Cottrell
Tue 04 Jun 2013 at 16:00 and 18:00Politicians in Dressing Gowns [TS2]Director: Jessica Burrage
Mon 03 Jun 2013 at 17:00 and 19:30Punk Rock [RS2]Co-Directors: Jamie Manton, Kath Darke
Mon 03 Jun 2013 at 16:00 and 18:00Roborough Radio Presents: The Modern Prometheus [TS3]Co-Directors: Harry Kingscott, Hannah Bradley
Mon 03 Jun 2013 at 14:45Punk Rock (Open Dress Rehearsal) [RS2]Co-Directors: Jamie Manton, Kath Darke
Sun 02 Jun 2013 at 16:30 and 19:00The Rise and Fall of Tedtopia [RS1]Co-Directors: Tom Milton,Will Underwood
Sun 02 Jun 2013 at 17:30 and 19:30Red's Directing Debut [TS2]Director: Devon Cairns & Lucy Green
Sat 01 Jun 2013 at 16:30 and 18:45Youtopia: The Musical [RS1]Director: David Johnson & The Ensemble
Fri 31 May 2013 at 17:30 and 19:30Kitsune Games [RS1]Director: Jonathan Daly
Fri 31 May 2013 at 16:30 and 18:00They Don't Let Us Live [TS2]Co-Directors: Pauline Miller, Dan Mcneill
Thu 30 May 2013 at 19:00 and 20:30Bitter Sweet [Rannoch, Thornlea]Director: Kolbrun Sigfusdottir
Thu 30 May 2013 at 17:30 and 19:30Juke: A New Musical [RS1]Director: Jordan Murphy
Wed 29 May 2013 at 17:30 and 19:30The Good Life [TS2]Director: Helen Craig
Wed 29 May 2013 at 17:00 and 18:45Empty Justice [TS3]Co-Directors: Dan Smith, Nick Smith
Tue 28 May 2013 at 18:00 and 19:30The Ugly Duckling [TS2]Director: Naomi Turner
Tue 28 May 2013 at 16:00 and 19:00Awake [RS1]Director: Beka Carter
Mon 27 May 2013 at 17:00 and 19:00Coriolanus [TS2]Director: Kolbrun Sigfusdottir
Mon 27 May 2013 at 18:00 and 19:45HMS Rotten Apple [RS2]Co-Directors: Becki Pantling, George Bradley
Sun 26 May 2013 at 17:00 and 19:30The Mythics [RS2]Co-Directors: Alice Chalk, Samantha Theobald-Roe
Sun 26 May 2013 at 16:30 and 18:30The Truth About Cake [TS3]Director: Laura-Jayne Brown
Sat 25 May 2013 at 12:00 and 12:10 and 12:20 and 12:30 and 12:40 and 12:50 and 13:00 and 13:30 and 13:40 and 13:50 and 14:00 and 14:10 and 14:20 and 14:30 and 14:40The Unwritten Rules [Alexander Building Foyer]Director: Ellen Pye & Hannah Kamen
Fri 24 May 2013 at 18:30 and 21:00Romeo & Juliet [The Lemon Grove]Co-Directors: Dan Jones, Tom Myles
Fri 24 May 2013 at 18:30 and 19:45 and 21:00What They Don't Want You To Know [Rannoch, Thornlea]Director: Caroline Boyce & Isobel Saul
Fri 24 May 2013 at 16:00 and 18:30The Purloined Letter [TS2]Director: Ben Seward/Sarah Pearson
Thu 23 May 2013 at 16:30 and 18:30Fangry [TS2]Director: Liam Johnston
Thu 23 May 2013 at 17:45 and 19:45Doormen [RS1]Co-Directors: Dan McNeill, Simon Dean
Thu 23 May 2013 at 18:30 and 21:00Romeo & Juliet [The Lemon Grove]Co-Directors: Dan Jones, Tom Myles
Wed 22 May 2013 at 18:30 and 19:45Childchewers and Humanbeans [RS1]Co-Directors: Lucy Hirst, Joanna Tew
Wed 22 May 2013 at 16:30 and 18:30The Vampyre [TS3]Director: Amanda Lapthorn
Wed 22 May 2013 at 17:00More than the Sum [TS1]
Tue 21 May 2013 at 16:00 and 18:00Happily Ever After? [TS3]Director: Lorna Miller
Tue 21 May 2013 at 17:00 and 19:00Blink [TS2]Director: Jasmine Ricketts
Mon 20 May 2013 at 17:00 and 19:30A Nerd Theatre [RS1]Director: Laura Brown
Mon 20 May 2013 at 18:00 and 19:30Swinging in the Rain [TS2]Director: Ellie Luxton
Fri 17 May 2013 at 16:00 and 18:00From Sight [TS3]Director: Jake Celecia
Thu 16 May 2013 at 17:00 and 20:00Nasza Klasa [TS3]Director: Bryce Lease
Thu 16 May 2013 at 16:00 and 18:30Better Left Unsaid [TS2]Director: Ellen Muriel
Wed 15 May 2013 at 18:00 and 19:30Blue Remembered Hills [RS1]Co-Directors: Pollyanna Noonan, Jen Valentine
Tue 14 May 2013 at 16:30 and 19:00Let's Misbehave [RS2]Co-Directors: Melissa Barrett,Eloise Tong
Mon 13 May 2013 at 18:00 and 19:30Anne Frank's Diary [SR2]Co-Directors: Katy Dash,Millie Clarke
Sat 11 May 2013 at 12:00T3 Sports Day [Flowerpot Fields]
Fri 10 May 2013 at 17:00 and 19:30Cardenio [RS2]Co-Directors: Noelle Fair, Fergus Rattigan, Kolbrun Sigfusdottir
Tue 07 May 2013 at 12:00 and 13:30 and 15:00 and 16:30 and 18:00 and 19:30Stained Glass [Rannoch, Thornlea]Director: Nick Smith
Sat 04 May 2013 at 20:00T3 Launch Party [The Monkey Suit]
Wed 13 Jun 2012 at 17:30 and 19:30Until Normal Service Resumes [TS2]Director: Jack Wrighton
Tue 12 Jun 2012 at 17:00 and 18:30Love's Labour's Lost [TS2]Co-Directors: Emma Cann,Rebekah Carter
Mon 11 Jun 2012 at 17:00 and 19:30Macto [TS2]Director: David Wilson
Mon 11 Jun 2012 at 14:30 and 15:00 and 15:30A Short Interlude (Film Showing) [TS3]Co-Directors: Kat Cory,Yuan Hu
Sat 09 Jun 2012 at 17:30Shakespeare at the Northcott [Exeter Northcott Theatre]
Fri 08 Jun 2012 at 17:00 and 19:30Pathways [RS1]Director: Ed Johnson and Chloe Young
Fri 08 Jun 2012 at 17:30Shakespeare at the Northcott [Exeter Northcott Theatre]
Thu 07 Jun 2012 at 17:00 and 19:00Little Things [TS2]Director: Alice Higginson
Thu 07 Jun 2012 at 17:30Shakespeare at the Northcott [Exeter Northcott Theatre]
Wed 06 Jun 2012 at 16:00Research Seminar: Composed Theatre - David Roesner [TS2]
Wed 06 Jun 2012 at 17:30 and 19:30Tempted? [RS2]Co-Directors: Rob Stenson,Grace Hopper
Wed 06 Jun 2012 at 17:00 and 20:00The Drink-Driving Project [TS3]Co-Directors: Laura Brown, Rosie Archer
Tue 05 Jun 2012 at 13:00Research Round-Up [TS2]
Mon 04 Jun 2012 at 16:30 and 19:00Caesar 2012 [RS1]Director: Tom Myles and Dan Jones
Mon 04 Jun 2012 at 14:00 and 18:00Mary Stuart [TS2]Director: Kathrin Rosenberger
Sat 02 Jun 2012 at 17:30Shakespeare at the Northcott [Exeter Northcott Theatre]
Fri 01 Jun 2012 at 17:00 and 19:30Personality: A Monologue for four [TS3]Co-Directors: Laura-Jayne Brown,Olivia Bussey
Fri 01 Jun 2012 at 15:00 and 15:30 and 16:00 and 16:30 and 18:00 and 18:30 and 19:00 and 19:30The Tim Burton Project [Rannoch, Thornlea]Director: Sarah Yeoman
Fri 01 Jun 2012 at 17:30Shakespeare at the Northcott [Exeter Northcott Theatre]
Thu 31 May 2012 at 17:30 and 19:30 and 20:30So, I Exist [RS1]Co-Directors: Rosie Frost,Harry Kearton
Thu 31 May 2012 at 17:30Shakespeare at the Northcott [Exeter Northcott Theatre]
Thu 31 May 2012 at 16:30 and 18:30 and 20:30Tell Tales [TS2]Co-Directors: Viki Browne, Jac Moore
Wed 30 May 2012 at 17:30 and 20:00Domestic [TS3]Director: Tim McNiven & Jac Moore
Wed 30 May 2012 at 18:00 and 20:30Shraddha: May the Free Spirit Live On [RS1]Director: Amy Novadnieks
Tue 29 May 2012 at 18:00 and 20:00Being A Dickhead's Cool [TS2]Director: Eleanor Alexander and Dora Lynn
Mon 28 May 2012 at 17:00 and 20:00Dracula [RS2]Director: Jonathan Daly
Mon 28 May 2012 at 18:30 and 21:30Dr Horrible's Singalong Blog [RS1]Director: Joshua Lucas
Sun 27 May 2012 at 16:00 and 18:00Sad Stories of the Death of Kings [RS2]Co-Directors: Adam Miller-Batteau, Richard Knox
Sat 26 May 2012 at 18:00 and 20:00Sad Stories of the Death of Kings [RS2]Co-Directors: Adam Miller-Batteau,Richard Knox
Fri 25 May 2012 at 18:00 and 20:00End and Beginning [RS1]Director: Jens Peters
Fri 25 May 2012 at 16:30 and 19:30Blurred Vision [TS3]Director: Isabel Tennyson
Fri 25 May 2012 at 16:00 and 18:00Parmo Posh [TS2]Co-Directors: Bryony Twydle,Jonny Proud
Thu 24 May 2012 at 18:00 and 19:00A Pocket-full of Poetry [TS2]Director: Emma True
Thu 24 May 2012 at 15:15 and 17:00 and 18:30 and 20:00Shatter Glass [RS1]Director: Nick Smith and David Wilson
Wed 23 May 2012 at 10:00Digital Storytelling Workshop [WH2]
Wed 23 May 2012 at 18:00 and 20:00Enough [TS2]Director: Milli Jarlett
Tue 22 May 2012 at 18:00 and 20:00Sit Down Stand Up [TS2]Director: Angus Cook
Tue 22 May 2012 at 17:30 and 19:30The Rotten Apple Express [RS2]Co-Directors: Rebecca Pantling,George Bradley
Mon 21 May 2012 at 17:00 and 19:00No Strings [TS2]Co-Directors: Faith Russell,Lili Davies
Mon 21 May 2012 at 19:00Bird Pie: An Adaptation of Roald Dahl's The Twits [Exeter Northcott Theatre]Director: Laura Doble
Mon 21 May 2012 at 18:00 and 20:00Narrative [TS3]Director: Adam Brummitt
Sat 19 May 2012 at 17:30 and 19:30 and 21:00Seawall & The Zoo Story [TS3]Co-Directors: Tom Chapman, Simon Cuthbert
Fri 18 May 2012 at 18:00 and 19:45RL [TS2]Director: Abbi Davey
Thu 17 May 2012 at 18:00 and 19:15The World's Wife [TS3]Co-Directors: Lorna Miller,Verity Richards
Wed 16 May 2012 at 17:30 and 19:30The Wonderful World Of Dissocia [TS3]Director: Jordan Murphy
Wed 16 May 2012 at 18:00 and 20:00The Breakfast Club [RS2]Director: Sian Keen & Felicity Cant
Wed 16 May 2012 at 12:00Kilter Workshop [TS1]
Sat 12 May 2012 at 12:00T3 Sports Day [Flowerpot Fields]
Thu 10 May 2012 at 17:00 and 19:30Song from a Forgotten City [TS2]Co-Directors: Gruffydd Evans,Dan Jones,Tom Myles
Wed 09 May 2012 at 17:00 and 20:00The Funeral of Prior Walter [RS2]Director: Bryce Lease
Tue 08 May 2012 at 13:30Technical Workshop #4 (Manual Lighting Desk) [TS3]
Tue 08 May 2012 at 16:30Technical Workshop #5 (Sound Studio) [TS3]
Mon 07 May 2012 at 10:00Technical Workshop #3 (Lighting Desk) [RS2]
Mon 07 May 2012 at 12:30 and 13:00 and 13:30 and 14:00Timeless [TS3]Director: Practical Essay
Fri 04 May 2012 at 21:00T3 Launch Party []
Fri 04 May 2012 at 11:00Technical Workshop #1 (Stage Management) [SR1]
Fri 04 May 2012 at 14:00Technical Workshop #2 (Lighting in TS1/2) [TS1]

Term Three 2010 - 2011

Highlights:

  • Howard Barker's premiere production of BLOK/EKO, Exeter Northcott (9th - 11th June)

    With its cast of 110, BLOK/EKO is a surging, boiling crucible of language and imagery about obsession. It is about pain, poetry and medicine, and most touchingly, the lifelong passion of a queen for her servant.
    A major writer of modern European theatre, Howard Barker writes plays that fearlessly explore power and sexuality with a poetic and compelling language that is rich in ideas, beauty and dramatic violence.
    Seize this rare opportunity to encounter Barker’s company The Wrestling School, in a plethoric experience of total theatre. This is an award-winning ensemble that has a reputation for outstanding productions, which challenge and inspire audiences with their highly theatrical and imaginative use of language, sound and image.

Week One

Wednesday 4 May at 12.30pm - Workshop Wednesday - Dance (Evelyn O'Malley and Kathrin Rosenberg) (TS2)
Thursday 5 May at 10.30am - Photography Workshop (Phil Ehmann and Vicky Wheeler) (Alexander Building)
Thursday 5 May at 8pm - Red Oleanders presented by Sourdough Theatre - Open Dress Rehearsal (TS2)

Week Two

Monday 9 May at 7pm - Premiere showing of 'Adventures with the Wizard' (RS1)
Monday 9 May at 9pm - 1am - T3 Launch Party (Amber Rooms)
Tuesday 10 May at 10am - 2 Day Multimedia Workshop (Day 1) TS3
Tuesday 10 May at 5pm and 7.30pm - Utena (RS2)
Wednesday 11 May at 10am - 2 Day Multimedia Workshop (Day 2) TS3
Wednesday 11 May at 12.30pm - Workshop Wednesday - Setting up a Theatre Company (Richard Feltham)
Wednesday 11 May at 2pm - Paines Plough Workshop
Wednesday 11 May at 6pm and 7pm - Multimedia Workshop showing (TS3)
Sunday 15 May - Sports Day - Fun games, Rounders, Rugby - Flowerpot Field

Week Three

Tuesday 17 May at 5pm and 7pm - Eight by Ella Hickson (TS1)
Wednesday 18 May at 12.30pm - Workshop Wednesday - Psychophysical and movement training for actors
Wednesday 18 May at 7.30pm - Black Beast Sorrow by Anja Hilling (RS2)
Thursday 19 May at 7.30pm - Talking Heads (TS2)
Saturday 21 May at 5pm and 7pm - Pasta (RS2)

Week Four

Monday 23 May at 5pm and 7.30pm - Caroline (TS2)
Monday 23 May at 6pm - MA/MFA Staging Shakespeare - The Taming of the Shrew (dir. Kim Carrell)
Tuesday 24 May at 5pm and 7pm - Making Amends (TS2)
Wednesday 25 May at 12.30pm - Workshop Wednesday - Auditioning (Raphael Massie and Elyse Emmerling)
Wednesday 25 May at 5pm and 7pm - The Almost Moon (RS1)
Sunday 29 May at 3pm, 5pm and 7pm - Nineteen Forever (TS2)

Week Five

Monday 30 May at 5.30pm and 7.30pm - Hunky Dory (TS3)
Monday 30 May at 4.30pm - PhD Performance Practice showing - Peera (TS2)
Tuesday 31 May at 12pm - 8.30pm (continuous performances) - Ever Dream (RS)
Wednesday 1 June at 12.30pm - Workshop Wednesday - Self Employment (SR1)
Wednesday 1 June at 6pm and 8pm - Beyond the Illusion (RS2)
Thursday 2 June at 4pm and 6pm - Game Over (Sarah Yeoman) (TS2)
Thursday 2 June at 4pm and 7.30pm - Staging Songs (RS2)
Friday 3 June at 5pm and 7pm - Forgotten Boy (TS3)
Saturday 4 June at 5pm - MA/MFA Theatre Practice performances (TS1/TS2)
Sunday 5 June at 5pm and 7.30pm  - The Beautiful Lie - An Adaptation of Dorian Gray (TS1)

Week Six

Monday 6 June at 5pm and 7pm - Foreground / Opt. (TS2)
Monday 6 June (time tbc) - MA/MFA Staging Shakespeare - Othello (RS2)
Tuesday 7 June at 2pm and 6pm - MA/MFA Staging Shakespeare - Romeo and Juliet (RS1)
Wednesday 8 June at 12.30pm - Workshop Wednesday - Applied Acting
Wednesday 8 June at 7.30pm - MA/MFA Staging Shakespeare - Pericles (site-specific - County Hall)
Thursday 9 June at 2pm and 6pm - MA/MFA Staging Shakespeare - Honour: a musical re-imagining of Shakespeare's King Henry IV part 1 (RS2)
Thursday 9 June at 7.30pm - BLOK/EKO (Howard Barker) - Exeter Northcott
Thursday 9 June at 5pm and 7pm - Tower (TS2)
Friday 10 June at 5pm and 7pm - Hotel, Remember (TS3)
Friday 10 June at 7.30pm - BLOK/EKO (Howard Barker) - Exeter Northcott
Saturday 11 June at 5pm and 7pm - When We Dead Awaken (RS1)
Saturday 11 June at 4pm and 6pm - Mask Theatre Performance (TS2)
Saturday 11 June at 7.30pm - BLOK/EKO (Howard Barker) - Exeter Northcott
Sunday 12 June at 5pm and 7pm - The Naked Lunch (RS1)
Sunday 12 June at 6pm and 8pm - Plenty of Fish in the Desert (RS2)

Week Seven

Monday 13 June at 5pm and 7.30pm - Mask Theatre Performance (TS2)
Tuesday 14 June at 2pm and 6pm - MA/MFA Staging Shakespeare performances - Ferdinand & Luise and Venus & Adonis (RS2)
Tuesday 14 June at 4pm and 8pm - Clippings (TS2)
Tuesday 14 June at 5pm and 7pm - I Will Catch You A Story (TS1)
Wednesday 15 June at 6pm and 8pm - TRAIN (TS2)
Wednesday 15 June at 7pm - Cymbeline (site-specific)
Thursday 16 June at 5pm and 8pm - Neverwhere (RS2)
Thursday 16 June at 4pm and 7pm - The Hermit King (TS3)

Term Three 2009-2010

The first Term 3 Festival in 2010 was a great success. Over 40 different events took place, including the world premiere of two Polish plays, 38 brand new pieces of work by Exeter Drama students, along with workshops and talks from 'Is a PGCE Right for me' to 'Stage Combat - Beginning Unarmed', via auditioning workshops and circus skills.

Students also produced seven episodes of 'T3 Talkback' featuring interviews with directors and cast, excerpts from productions and workshops, and there was a successful sports day!